Super brzuch po ciąży? Tylko jak to zrobić? cz.1.

 

Super brzuch po ciąży? Tylko jak to zrobić?

Czas ciąży to magiczna podróż wgłąb swojej kobiecości. Odkrywanie swojego ciała na nowo. Obserwowanie, jak się ono zmienia podczas tych dziewięciu miesięcy jedne kobiety wprawia w zachwyt, inne wprowadza w stan rozpaczy.

Brzuch rośnie, kilogramów przybywa, zmienia się wygląd i ogólny kształt sylwetki, całego ciała.

Często przyszłe mamy patrząc na siebie w lustrze zaczynają się zastanawiać, czy ja jeszcze będę wyglądać tak, jak przed ciążą?

Czy wróci mój super brzuch?! co z tymi kilogramami?!

Spora liczba kobiet, w bardzo niedługim czasie po porodzie, jak tylko lepiej się poczują i lekarz da im „zielone światło”, rzucają się w wir treningów. Najczęściej, z braku czasu i możliwości pozostawienia maluszka pod czyjąś opieką, ćwiczą w domu korzystając z gotowych filmików z internetu.

Niestety w internecie można zamieścić wszystko i może to zrobić każdy!

Zdarzają się „gotowce” dla wszystkich, które w żadnym wypadku nie są dostosowane do ćwiczenia przez kobiety tuż po porodzie. Bez znaczenia czy był to poród naturalny czy cesarskie cięcie, czy mama była aktywna i trenowała przed ciążą i podczas ciąży!

 

Fizjologia porodu i połogu jest jedna dla wszystkich kobiet! W ciele następują zmiany, które dotyczą każdej kobiety.

Od czego zatem zacząć? Jak przywrócić swój „super brzuch” ?

Niestety w Polsce nie jest jeszcze zbyt popularna i rozpowszechniona fizjoterapia w ciąży i po porodzie. Dlaczego fizjoterapia połogowa jest ważna w tym okresie możesz przeczytać tutaj.

Na konsultację z fizjoterapeutą specjalizującym się w pracy z kobietami po porodzie, powinna być kierowana każda kobieta przez lekarza ginekologa lub położną.

Na wizycie fizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad na temat przebiegu porodu, dolegliwości pojawiających się przed ciążą i w ciąży, zbada stan powłok brzucha, stan krocza po porodzie siłami natury lub stan blizny po cięciu cesarskim, oceni sylwetkę i na tej podstawie dostosuje odpowiednią terapię, ćwiczenia i wdroży profilaktykę.

Takie indywidualne podejście jest bardzo ważne, ponieważ każda z nas jest inna,  ma inny organizm ,inne wzorce ruchu, w odmienny sposób przebiegała ciąża i sam poród. Każda kobieta startuje z różnych poziomów sprawności swojego ciała, więc każda potrzebuje różnych zabiegów, terapii czy ćwiczeń.

 

Czasami słyszę pytania – czy bez wizyty u fizjoterapeuty mogę w ogóle sama coś zrobić?

Możesz 🙂 Na własną odpowiedzialność. I miej tego świadomość, że jeśli tylko coś zacznie Cię niepokoić, lepiej udać się do specjalisty, bo można sobie tylko zaszkodzić!

 

Zadbaj o „super brzuch”  już w połogu

W tej części artykułu skupię się na okresie połogu. W kolejnych częściach, przejdę do omówienia zaleceń i wskazówek dotyczących ćwiczeń na późniejszy czas.

W okresie połogu powinnaś przede wszystkim skupić się na odpoczynku i nabieraniu sił utraconych podczas porodu – niezależnie czy był to poród naturalny czy przez cięcie.

O regularny sen trudno, kiedy niemowlę budzi się w nocy co kilka godzin. Postaraj się nadrobić to w ciągu dnia krótka drzemką.

Zadbaj również o regularne i zdrowe posiłki. Nie musisz jeść za dwoje 😉 Jeśli karmisz piersią, wystarczy jeden dodatkowy posiłek o wartości ok. 400 kcal. Obecnie odeszło się już od pojęcia „dieta mamy karmiącej”, ale unikaj potraw wzdymających, wybieraj posiłki lekkostrawne i pij odpowiednią ilość płynów.

Jest to szczególnie ważne, jeśli rodziłaś przez cięcie cesarskie. Bardzo często jelita potrzebują trochę czasu, aby wrócić „na swoje” miejsce po ciąży. Poza tym blizna po cięciu, przy wzdętym brzuchu, może dawać nieprzyjemne uczucie ciągnięcia.

Dieta bogata w błonnik i właściwa podaż płynów będą zapobiegały zaparciom i hemoroidom, które szczególnie po cięciu cesarskim czy nacięciu krocza, mogą powodować dolegliwości bólowe w trakcie wypróżnień. 

Wszystkie wymienione czynniki będą miały wpływ na wygląd twojego brzucha.

 

Co możesz zrobić w domu?

 

Kilka razy dziennie możesz wykonywać delikatny masaż brzucha – okrężnymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, od prawej do lewej strony, zaczynając od okolic pachwiny, masuj wzdłuż prawej strony brzucha, nad pępkiem i schodząc do lewej strony – okolica pachwiny.

Poprawi to funkcje jelit, dodatkowo będzie stymulować odprowadzanie płynów śródtkankowych, które szczególnie po cięciu cesarskim mogą się gromadzić i może być utrudniona ich cyrkulacja.

Pamiętaj o mobilizacji blizny! Jak postępować z blizną po cięciu możesz przeczytać tutaj – cz.1 i cz.2. Jeśli w trakcie porodu miałaś nacięcie krocza – z blizną pracuje się bardzo podobnie. Jest to bardzo ważne, aby przywrócić tkankom ich właściwości i zapobiec powstaniu tzw. zrostów i martwej tkanki bliznowatej.

Codziennie wykonuj ćwiczenia oddechowe – angażujące do pracy mięsień poprzeczny brzucha oraz mięśnie dna miednicy.

Unikaj dźwigania, częstej pozycji siedzącej, która może zwiększać ciśnienie w jamie brzusznej i sprzyjać utrwalaniu się rozejścia mięśnia prostego brzucha.

Kiedy wstajesz z pozycji leżącej – rób to podobnie, jak wykonywałaś będąc w ciąży – przez obrót na jeden bok – prawy lub lewy i dopiero w górę.

Przede wszystkim w tym okresie czasu, jakim jest połóg – daj sobie czas 😉

 

Połóg zakończony – co dalej?

Po zakończeniu połogu, czyli po ok. 6. tygodniach od porodu siłami natury oraz po ok 10-12 tygodniach, jeśli rodziłaś przez cięcie – możesz zacząć robić bardziej wymagające ćwiczenia mięśni brzucha pod warunkiem, że nie wystąpiło u Ciebie rozejście kresy białej.

Najbezpieczniej dla Ciebie będzie przed rozpoczęciem ćwiczeń, jeśli skonsultujesz się z fizjoterapeutą lub trenerem, który zna specyfikę treningów kobiet po porodzie i dobierze ćwiczenia najbardziej dla Ciebie wskazane na ten moment.

Bardzo często ciało kobiety nie jest gotowe na popularne w klubach fitness treningi (np. płaski brzuch, atak brzuch itd.) i trzeba z nimi trochę poczekać – nawet do pół roku po porodzie!

Wszystko jest oczywiście kwestia indywidualną, jeśli znasz swoje ciało, ćwiczyłaś przed ciążą i wiesz dobrze jak w prawidłowy sposób wykonywać większość ćwiczeń – możesz do nich wrócić.

Pamiętaj jednak, aby aktywność dopasować do samopoczucia, nie ćwicz kiedy jesteś zmęczona i nie trenuj jednorazowo zbyt długo!

 

W kolejnych częściach opowiem Wam, dlaczego mięśnie brzucha trzeba ćwiczyć 😉

I zdradzę Wam również „tajemnicę płaskiego brzucha” , aby każda mam mogła powiedzieć – „mam super brzuch” !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pin It on Pinterest