Fizjoterapia połogowa – dlaczego jest potrzebna kobiecie po porodzie?

 

Jest mi bardzo miło gościć u siebie na blogu specjalistkę z zakresu fizjoterapii kobiecej Izabelę Ślęzak-Walczybok.

Wspólnie z Izą prowadzimy grupę na facebooku’u Wrocławska FITmama. 

Bierzemy też udział w projekcie ogólnopolskim #dajczasmamie.

 

 

 

 

Zapraszam do lektury 🙂

CZYM JEST FIZJOTERAPIA POŁOGOWA I DLACZEGO JEST POTRZEBNA KOBIECIE PO PORODZIE ?

Może zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest połóg.

POŁÓG – Jest to czas na regenerację organizmu po trudach ciąży i porodu, gdzie wszystkie organy i układy powracają do stanu sprzed ciąży. Wg literatury połóg to „okres poporodowy u kobiety,
w którym cofają się zmiany w organizmie wywołane okresem ciąży i porodu. Postępujące zmiany mają charakter ogólnoustrojowy , a w dużym stopniu zachodzą w obrębie narządu rodnego. Są to: procesy gojenia się, obkurczania się macicy i jej odnowy. Ponadto w połogu występuje laktacja oraz ponowne podjęcie funkcji generatywnej poprzez jajniki” (Słomko wsp. 1987; Kubiaczyk-Paluch, Pisarski 1998).  I tu, tak jak po każdym zabiegu szpitalnym, pojawia się miejsce na fizjoterapię połogową.

CZYM ZATEM JEST FIZJOTERAPIA POŁOGOWA

To nic innego jak fizjoterapeutyczna opieka nad kobietą, a więc odpowiednie ćwiczenia i zabiegi, które powinny  rozpocząć się już kilka godzin po porodzie. W literaturze spotkamy się z informacją, że fizjoterapię można stosować już 10-12 godzin po porodzie fizjologicznym i 12-24 godziny po cesarskim cięciu. Jednakże obecnie fizjoterapię rozpoczyna się nieco wcześniej. Wcześnie i odpowiednio podjęte zabiegi terapeutyczne mogą pomóc kobiecie w przeciwdziałaniu niekorzystnym zmianom, które wywołał poród  i cały okres ciąży. Ważne jest by fizjoterapię rozpocząć jak najszybciej po porodzie (najlepiej jeszcze w czasie pobytu w szpitalu), bowiem w tym czasie kobieta jest pod wpływem działania hormonu relaksyny, który ma działanie rozluźniające więzadła, stawy i mięśnie. Wykorzystanie tego zjawiska daje możliwość szybszego regenerowania organizmu (ciało jest elastyczne jak modelina i  lepiej poddaje się działaniom terapeutycznym). Jednocześnie wcześniej podjęte działania wpływają pozytywnie na minimalizację okołoporodowych późniejszych powikłań tj np.: wysiłkowe nietrzymanie moczu, obniżenie narządu rodnego, rozejście mięśni prostych brzucha, ból kręgosłupa i spojenia łonowego, przykurcze mięśniowe.

 

Fizjoterapia w połogu – główne cele i wskazania

 • Zapobieganie powikłaniom zakrzepowego zapalenia żył
 • Poprawa wyglądu mięśni brzucha i szybszego jego powrotu do sprawności i odbudowy właściwej funkcji (regresja rozejścia mięśni prostych brzucha i odbudowa kresy białej)
 • Zmniejszenie bóli kręgosłupa , spojenia łonowego, stawów krzyżowo-biodrowych
 • Stabilizacja miednicy
 • Szybsze obkurczanie i opróżnianie się macicy (inwolucja)
 • Zapobieganie powikłaniom w postaci wysiłkowego nietrzymanie moczu czy tez obniżenia narządu rodnego ( a więc aktywacja mięśni dna miednicy)
 • Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu lub nacięciu krocza (zabezpieczenie przed mogącymi tworzyć się zrostami)
 • Wyrównanie zmian w statyce ciała kobiety (poprawa postawy ciała)
 • Przywrócenie pracy przepony i toru oddechowego (odblokowanie)
 • Poprawę nastroju psycho-fizycznego młodej mamy
 • Likwidacja bólu ze strony kręgosłupa, spojenia łonowego
 • Profilaktyka codziennych czynności, które pomogą w szybszym powrocie organizmu kobiety do stabilizacji i sprawności ( nauka ochrony słabych struktur ciała np. brzuch, grzbiet; nauka siadania, wstawania, karmienia, właściwego noszenia maluszka, właściwych profilaktycznych zachowań w toalecie, nauka ochrony osłabionych mięśni dna miednicy)

 

Zatem od czego zacząć naszą fizjoterapię ?

Już w szpitalu na kilka godzin po porodzie, ale jeszcze przed pionizacją warto rozpocząć od prostych ćwiczeń przeciwzakrzepowych oraz ćwiczeń oddechowych. Ważna dla Ciebie będzie delikatna aktywacja mięśni dna miednicy jako kolejny krok.  Pamiętaj jednak , że każda z nas jest inna , ma inny próg bólu i ćwiczenia mimo, że bardzo proste i nie wymagające wysiłku, mogą być dyskomfortem w pierwszych 2 dobach do wykonania. Zwłaszcza aktywacja mięśni dna miednicy po porodzie naturalnym i ewentualnym nacięciu krocza. Daj sobie wtedy czas i rozpocznij, gdy ból krocza nieco zmaleje.  Jeżeli jesteś po cesarskim cięciu aktywację mięśni dna miednicy ze spokojem możesz rozpocząć szybciej.

 

Fizjoterapia połogowa w Polsce

Niestety w Polsce nadal temat fizjoterapii w połogu jest  tematem niszowym i nadal wiele kobiet nie ma pojęcia o istnieniu czegoś takiego jak konieczność wizyty u fizjoterapeuty połogowego lub uroginekologicznego. W swojej codziennej pracy spotykam się z wieloma Paniami,  które nie miały żadnej wiedzy , informacji na temat co wolno robić po porodzie, czego unikać, jakie ćwiczenia stosować, a czego z całą pewnością nie wolno wykonywać. Nie miały również żadnej informacji o profilaktyce dnia codziennego, no bo skąd mają wiedzieć, skoro lekarze o tym nie mówią. Natomiast zaraz po połogu, jak tylko uzyskały zielone światło od lekarza prowadzącego, że mogą ćwiczyć co robią ? Idą biegać, idą na siłownię dźwigać ciężary i z czym do mnie trafiają ? – chociażby z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, z dużym brzuchem, którego nie mogą się pozbyć, ze zmniejszonymi doznaniami seksualnymi, czy też z bólem kręgosłupa …. Uwaga drogie Panie,  to nie ta kolejność działań ? Z drugiej jednak strony cieszy mnie fakt, że świadomość kobiet w temacie fizjoterapii połogowej powoli rośnie i  same zaczynają szukać informacji. Ale to i tak jeszcze kropla w morzu potrzeb.

Pamiętajcie drogie Panie, że etapy powrotu do formy po porodzie rozpoczynamy od fizjoterapii w połogu i to najpóźniej na kilka dni po porodzie. Kolejność i etapowość powrotu do formy po porodzie lub waszych ulubionych sportów ma swoje uzasadnienie, w aspekcie dalszego waszego życia, zadowolenia z siebie, cieszenia się zdrowiem, swoją  sylwetką i swoją kobiecością.

Ja zawsze powtarzam, że „Twoje  zdrowie jest tak samo ważne jak zdrowie Twojego dziecka.
Zdrowa i zadowolona z siebie mama, to zdrowe i kochane przez mamę dziecko 😊

 

 

Autor:

Izabela Ślęzak-Walczybok

 

 

Mgr Fizjoterapii

Specjalista treningu i terapii kobiet

FitFemina – Fizjoterapia i Trening Kobiet

www.fitfemina.pl

 

Pin It on Pinterest