Blizna po cesarskim cięciu – co dalej? cz.2.

 

Jak postępować z raną po cięciu w pierwszych dobach po zabiegu, możesz przeczytać w pierwszej części cyklu o bliźnie po cesarskim cięciu (artykuł cz.1.)

W drugiej części omówione zostaną najważniejsze rzeczy związane z blizną po powrocie do domu.

Jak postępować z raną po cięciu po wyjściu ze szpitala?

II. Okres po wyjściu ze szpitala

 • zazwyczaj jest tak, że przed wypisem ze szpitala zdejmowane są zewnętrzne szwy. W chwili obecnej stosuje się już także szwy rozpuszczalne.
 • nadal postępuj z raną (higiena i dezynfekcja), tak jak opisałam w pierwszej części  
 • zanim rana po cięciu całkowicie się zagoi, możesz zacząć w delikatny sposób mobilizować/masować tkanki dokoła operowanego  miejsca, dla zapewnienia im elastyczności i mobilności. Dodatkowo będzie to poprawiało ukrwienie tej okolicy i rozpoczniesz przeciwdziałanie często obserwowanego ” braku czucia” w pobliżu samej blizny
 • kiedy blizna już powstanie, rozpocznij jej mobilizowanie i masowanie (na sucho, bądź z kremem/oliwką/maścią na blizny). Dzięki temu pozostanie miękka i elastyczna.
 • mobilizację możesz przeprowadzić stosując masaż wzdłuż całej długości blizny, od prawej do lewej strony i z powrotem – okrężne ruchy, ruchy w poziomie oraz po skosie
 • stosuje się także tzw.”łamanie blizny” – chwytasz brzegi blizny w obie dłonie i wykonując krótkie ruchy  w górę i w dół na przemiennie prawa i lewą dłonią. Są to ruchy podobne do rozcierania lub łamania czegoś.
 • ważne jest, abyś nie skupiała się tylko na samej bliźnie, ale mobilizowała również tkanki znajdujące się pod blizną (aż do spojenia łonowego) oraz te nad nią (aż do pępka) . Pracuj także nad okolicą stawów biodrowych i pachwin – stosujesz wspomniane wyżej ruchy okrężne, poprzeczne, skośne – w każdym kierunku
 • podczas mobilizacji możesz odczuwać dyskomfort – uczucie kłucia, pieczenia, ciągnięcia – jest to związane z odklejaniem tzw. zrostów w tkankach podskórnych
 • blizna powinna być mobilizowana przez ciebie, jak najczęściej – jest to bardzo ważne, ponieważ tylko wtedy będziesz mogła uniknąć powstania martwej tkanki bliznowatej i zrostów na powięzi 
 • jeśli nie czujesz się na siłach i nie jesteś pewna czy dobrze to robisz – skonsultuj się z fizjoterapeutą!
 • aby wspomóc mobilizację blizny i tkanek można zastosować taping

Co jeszcze możesz zrobić, aby twoja blizna po cięciu została”ujarzmiona”?

Nie bój się kłaść na brzuchu! Jest to pozycja bardzo sprzyjająca gojeniu się ran – delikatny ucisk ciężaru ciała będzie temu sprzyjał. Szczególnie zaleca się pozycję, w której stopy oparte są na podłodze, a tylko twój tułów od pasa w górę leży na krześle lub łóżku.

O nieuciskającej bieliźnie już pisałam, ale dotyczy się to również ubrań! Poza tym nie stosuj żadnych pasów na brzuch, które ściskają powłoki brzuszne. Powoduje to powstawanie zbyt dużego ciśnienia w jamie brzusznej i może obciążać dodatkowo mięśnie dna miednicy.

Po całkowitym zagojeniu się rany, równolegle do mobilizacji, możesz zastosować na bliznę specjalne maści i kremy. Sprawią one, że Twoja blizna po cięciu będzie ona praktycznie niewidoczna.  

Jak najszybciej zacznij aktywować mięśnie dna miednicy oraz poprzez ćwiczenia oddechowe pracuj nad mięśniem poprzecznym brzucha.

O tym, jakie ćwiczenia wykonywać po cięciu i kiedy, napiszę osobny wpis 🙂

 

 

Pin It on Pinterest