Biustonosz na czas ciąży i do karmienia piersią

 

Biustonosz na czas ciąży i do karmienia piersią

Jaki powinnaś wybrać biustonosz na czas ciąży i do karmienia piersią i dlaczego jest to takie ważne ? Otóż podczas ciąży całe ciało kobiety zmienia się, dotyczy to również biustu. W tym okresie biust zmienia  swój rozmiar (czasami o kilka rozmiarów!!!) i kształt, dlatego piersi potrzebują prawidłowego podtrzymania i ochrony. Zaniedbanie tego bardzo często prowadzi do trudno odwracalnych zmian w obrębie tkanek miękkich piersi (więzadła Coopera, skóra – pojawiają się rozstępy, skóra wiotczeje). Zmiany te wywoływane są również przez hormon uwalniany w ciąży – relaksynę.

Ale wcale nie musi tak być, że biust po ciąży i karmieniu straci kształt, przestanie być jędrny i zmieni swoje położenie !!!

Zacznij dbać o swoje piersi jeszcze zanim zajdziesz w ciążę!

Oprócz odpowiednio dobranego biustonosza i właściwej pielęgnacji, wprowadź do swoich codziennych czynności odpowiedni trening, który wzmocni więzadła, rozbuduje tkankę mięśniowa w okolicy piersiowej. Dzięki temu uchronisz podatne na rozciąganie struktury i zapobiegniesz przykrym skutkom.

Każda kobieta marzy o pięknym biuście, poprzez ćwiczenia można w dużym stopniu poprawić ich wygląd. Treningiem nie zwiększysz rozmiaru o kilka miseczek, ale z pewnością poprawi się ukrwienie skóry i jej jędrność. Poza tym mocne mięśnie piersiowe i więzadła będą zapobiegały oddziaływaniu grawitacji.

Jakie ćwiczenia wybrać? Wszystkie te, które angażują mięśnie w okolicy klatki piersiowej. Dokładnie opisałam to tutaj.

W jaki sposób możesz zadbać na co dzień o swoje piersi?

 • Noś tylko dobrze dobrany biustonosz
 • Ćwicz regularnie
 • Stosuj odpowiednią pielęgnację skóry – kremy lub balsamy ujędrniające i nawilżające delikatną skórę piersi
 • Połącz pielęgnację z masażem – wykonując okrężne ruchy od okolicy pachy, pod piersią i w górę, omijaj miejsce brodawek
 • Popraw swoja postawę ciała, nawet nie wiesz ile może zmienić w wyglądzie twojego ciała – nie garb się!
 • Zadbaj o prawidłową dietę – nie odchudzaj się, zbyt gwałtowny spadek masy ciała może dotyczyć również twoich piersi – piersi składają się w dużej mierze z tkanki tłuszczowej!

Czym się kierować i na co zwrócić uwagę wybierając biustonosz w ciąży?

 • Dobór odpowiedniego biustonosza najlepiej powierzyć wykwalifikowanej brafitterce!
 • Niestety, ale bardzo możliwe, że będziesz potrzebowała zmienić biustonosz przez całą ciążę kilka razy – mało prawdopodobne jest, abyś przechodziła całą ciążę w jednym! Nie kupuj na zapas – lepiej obserwować zmiany i reagować w razie potrzeby
 • Prawidłowe podtrzymanie piersi jest ważne również dla Twojego kręgosłupa! W ciąży kręgosłup jest szczególnie obciążony i dobrze dobrany biustonosz może zapobiec w dużej mierze dolegliwościom ze strony kręgosłupa piersiowego i szyjnego. Działamy tu przeciwko grawitacji!!
 • Dobrze dobrany biustonosz jest niezbędny już od samego początku ciąży, w trakcie karmienia i …później także! Ochroni skórę na biuście przed rozstępami i utratą jędrności (więzadła Coopera nie stracą elastyczności)
 • Na pocieszenie – wygląd piersi nie ma wpływu długość karmienia!!!

Karmienie piersią a biustonosz

 • Biustonosz do karmienia najlepiej kupić w ostatnim miesiącu ciąży. Wielkość miseczki należy dobrać tak, aby była trochę za duża (ma się zmieścić w nią pięść).
 • Pierwsze sześć tygodni po urodzeniu dziecka to okres nieustabilizowanej laktacji. Oznacza to duże wahania rozmiaru piersi. Na ten czas przydałyby się, co najmniej dwa staniki – oba właściwie dopasowane w obwodzie (tak, by właściwie podtrzymywały ciężki biust), lecz z różnymi miseczkami, mniejszą i większą. Ważny jest odpowiedni obwód pod biustem – stanik, z którego można wyjąć pierś dołem, nie jest właściwym stanikiem do karmienia! Biust w tym okresie najbardziej ze wszystkiego potrzebuje podtrzymania. Staniki mają odpinane miseczki, co umożliwia nakarmienie niemowlęcia bez zdejmowania bielizny. Miseczki w żadnym wypadku nie powinny wpijać się krawędzią w biust ani go ściskać – pierś powinna mieścić się komfortowo wewnątrz.
 • Wypełniony mlekiem biust, nawet średniej wielkości, podlega tak dużemu obciążeniu grawitacyjnemu, że skutek braku podtrzymania może być podobny do urazu mechanicznego. Grozi to zatorami, zwłaszcza od spodu piersi. Dlatego stanik do karmienia powinien mieć niewielką rozciągliwość, a na wypadek wahań wielkości piersi musimy dysponować po prostu stanikami w różnych rozmiarach miseczki.
 • Z tych samych powodów nie należy używać staników o miseczkach za dużych, które także nie dają należytego podtrzymania. Miejsce rozmiarów „na zapas” jest w szufladzie, nie na naszym biuście.

 

 • Stanik na fiszbinach zapewnia biustowi lepsze podtrzymanie, nie wspominając już o jego kształcie (karmiąca mama też może – i chce – wyglądać atrakcyjnie). Jednak źle dobrany stanik na fiszbinach, z za małą miseczką może być potencjalnym sprawcą wielu zatorów i zapaleń, ponieważ zbyt wąski łuk fiszbiny uciska kanaliki mleczne.

Jaki więc wybrać biustonosz – z fiszbinami czy bez??? z fiszbinami 🙂 Warunek: odpowiednio dobrany rozmiar miseczki, tak, by fiszbiny w żadnym miejscu nie nachodziły na piersi.

 

 

Pin It on Pinterest